Rinoplastika ili rinofiler, odnosno preoblikovanje nosa filerima na bazi hijaluronske kiseline?
Rezultat može biti veoma sličan, ali neki ljekari radije izbjegavaju upoređivanje ove dvije procedure. „Mogu da razumijem strah od operacione sale, jednostavnost i neposrednost „mimetičkih” filera i budžetska ograničenja pacijenata, sve stvari koje duboko poštujem. Smatram da je rinofiler razumljiv izbor, ali ni u kom slučaju alternativa rinoplastici. Ove dvije metode se ne mogu staviti na isti nivo, kao da su uporedive“, kaže plastični hirurg Gustavo Sordo, vlasnik klinike u Madridu. „Rinoplastika je i dalje nezamjenjiva i takođe doživljava zlatno doba: nikada nismo dobili tako zadovoljavajuće rezultate sa estetske tačke gledišta, tako prirodne i tako bliske simulacijama koje su sprovedene prije operacije."
Poput njega, većina hirurga nerado izjednačava tradicionalnu rinoplastiku i rinofiler (koje izvode ljekari estetske medicine). Upravo suprotno od onoga što rade pacijenti, koji često ispituju prednosti i nedostatke oba postupka prije nego što se odluče, a to je zbog prividne sličnosti rezultata, iako su, u stvarnosti, metode skoro dijametralno suprotne.

Razlika između rinoplastike i rinofilera
Kako je objasnio dr Maksim Evija, osnivač Estetičkog centra u Madridu, rinoplastika je trajna hirurška procedura kojom se mijenja veličina i oblik cjelokupne strukture nosa – kosti, hrskavice i kože – dok je rinofiler minimalno invazivna tehnika koja samo mijenja izgled nosa - uglove i oblik, bez pribjegavanja hirurškoj intervenciji, već ubrizgavanjem supstance (obično hijaluronske kiseline) pomoću mikrokanile i/ili igle.
„Za razliku od operacije, ova jednostavna tehnika se izvodi u ordinaciji, ima nisku stopu komplikacija i ne zahtijeva dugu njegu posle tretmana. Štaviše, ne zahtijeva odsustvo sa posla i rezultat je momentalan." Što se tiče prirode njegovih efekata, daleko od toga da odvraća pacijente, on predstavlja podsticaj za njih da preferiraju rinofiler više nego operaciju, ,,jer, ako im se ne dopadne rezultat, znaju da će povratiti svoj uobičajeni izgled u roku od nekoliko mjeseci“, kaže dr Serhio Fernandez, potpredsjednik SEME (Španskog društva za estetsku medicinu). Kako navode iz organizacije, u posljednjih pet godina zahtjev za ovu vrstu intervencije povećan je za oko 15% u Španiji.
Ono što doktori ne govore
Međutim, dr Fernandez takođe upozorava da „ova tehnika predstavlja vaskularne rizike poput kompresije ili okluzije arterije, kao i mogućeg otoka ili crvenila tretiranog područja“. Kako ističe dr Sordo, „rinofiler dovodi do prekida cirkulacije na mjestu gdje je igla ubačena, što kasnije može izuzetno otežati izvođenje rinoplastike, što dovodi do veoma ozbiljnih komplikacija“. I nastavlja: „Smatram da se o ovom poslednjem aspektu premalo govori. Svakim danom u moju kliniku stiže sve više pacijenata koji su podvrgnuti rinofileru i do danas mi niko od njih nije rekao da ih je estetski ljekar na to upozorio. Oni misle da se proizvod ponovo apsorbuje i da se ništa ne dešava, ali istina je da to nije tako."
Rinoplastika - pazite da se oslonite na prave ruke
Vraćajući se na rinoplastiku, dr Sordo podvlači da je „to vrsta operacije koja je uzela maha posljednjih godina ugradnjom najnovijih tehnika i koja će nastaviti da raste u budućnosti jer nudi spektakularne rezultate, ako se pravilno izvodi. Ali dodaje: „Svima koji razmišljaju o rinoplastici toplo preporučujem da se obrate stručnjaku za ovu vrstu operacije. Riječ je o specijalističkoj hirurgiji, grani medicine koja zahtijeva mnogo posvećenosti i odricanja i čiji uspjeh stopostotno zavisi od toga ko je obavlja“.

Važnost preventivne medicinske konsultacije
Konačno, dr Evija insistira na činjenici da „nos, iako ključan, nije jedini anatomski element odgovoran za ljepotu i harmoniju lica. Iz tog razloga je neophodno sprovesti preventivne medicinske konsultacije, kako bi se procijenio svaki pojedinačni slučaj. Moramo da saslušamo pacijenta i razumijemo koje su njegove želje, nesigurnosti, strahovi, kako bismo mogli da razvijemo personalizovani tretman." Kako dr Fernandez podvlači, „intervencija će biti sve ciljanija što je medicinska dijagnoza dublja. Nakon toga, rinofiler se može ili ne mora preporučiti, u zavisnosti od slučaja i očekivanja pacijenta. Ukoliko to nije preporučljivo, pacijent će biti upućen kod relevantnog specijaliste“. Iako nisu uporedivi, postoji jedan aspekt u kome se te dvije procedure poklapaju: konsultacije i stručnost određuju kvalitet rezultata.
Rinoplastika u brojevima
Rinoplastika je u top 5 najtraženijih estetskih zahvata u svijetu: 995.149 procedura u 2023. godini, sa povećanjem od 16,7% u odnosu na 2022. godinu.
Od 219.600 estetskih hirurških procedura izvedenih u Španiji 2023. godine, 16.776 su bile rinoplastike.
Kod muškaraca, rinoplastika je četvrta najtraženija operacija u svijetu, sa 256.406 zahvata godišnje. Prethodi joj blefaroplastika, ginekomastija i liposukcija, a zatim lipofiling lica.
Procjenjuje se da će širom svijeta potražnja za operacijama rinoplastike porasti za 9% u narednih 10 godina.
Photo: pexels.com