U svijetu estetike, gdje tehnologija i medicinske inovacije iz dana u dan napreduju, razmatranje opcija za očuvanje mladolikosti i unaprjeđenje izgleda postaje sve prisutnije. Ovaj evoluirajući sektor privlači pažnju kako onih koji traže brze i manje invazivne tretmane, tako i onih hrabrih pojedinaca koji se opredjeljuju za klasične estetske operacije. Stoga, susrećemo se s čestom dilemom među korisnicima - estetska hirurgija ili Anti-aging tretmani?
Oba predstavljaju različite aspekte na putu ka željenom vizuelnom utisku.
Dok estetska hirurgija pruža dublje transformacije s dugotrajnim efektima, Anti-aging tretmani ističu se po svojoj brzini i manjoj invazivnosti. Ovaj kontrast otvara vrata raznovrsnim mogućnostima, postavljajući pred pojedinca pitanje koje zahtijeva pažljivo promišljanje.
O razlikama, ali i načinu na koji je najbolje očuvati mladalački izgled govori estetski i plastični hirurg Duško Marković.
Radite nehirurški Anti-ageing zahvate, ali ste i sertifikovani estetski hirurg sa EU licencom. Kako da znamo da je vrijeme za jedan od ova dva zahvata?
"Estetska medicina može da riješi probleme nastale starenjem na jednostavniji način. Skoro beskrvno i u ambulantnim uslovima, ali nije svemoguća. Ipak ima svoja ograničenja. Zato uvijek imamo na raspolaganju estetsku hirurgiju i sve njene operacije koje su zlatni standard u liječenju stanja vezanih uz starenje. Svakako sve intervencije u cilju poboljšanja ljepote bi trebalo da budu rezervisane za punoljetna lica, pa i starija od 25, 30 godina, jer tada krenu da se javljaju prvi znaci starenja."
S obzirom na to da je nehirurški Anti-ageing nešto novo kod nas na tržištu, koliko je zastupljen?
"Nehirurški Anti-ageing je prisutan kod nas posljednjih dvadesetak godina, a ekspanziju je doživio protekle decenije. Ni u svijetu nije prisutan puno duže. Anti-ageing je izuzetno popularan. Kako su to nehirurške metode, to znači da su manje agresivne, brze, zahtijevaju vrlo malo topikalne ili površne anestezije, rijetko infiltrativne, te da pacijent može brzo da se vrati svojim redovnim obavezama, zato su i prihvatljivije većem broju ljudi."
Ima li Anti-age isti efekat kao estetska hirurgija?
"Naravno da nema. Anti-ageing čine odlične procedure koje doprinose poboljšanju i održavanju ljepote. Estetska hirurgija je kraljica hirurških disciplina i može nabolje da suštinski transformiše lice i tijelo na način koji prosto Anti-ageingu nije dostupan. Konkretno, uvećanje grudi se postiče daleko najbolje postavljanjem silikonskih implantata u grudi. To je bezbjedna i provjerena procedura, te su komplikacije minimalne, a rezultati neprikosnoveni. Čak se i lipotransferom mogu postići rezultati uvećanja grudi. Dok Anti-ageing metode tu prosto nemaju mogućnosti."
Mogu li se, kad i kako kombinovati ove dvije procedure?
"Procedure Anti-ageinga i estetske hirurške operacije se daju kombinovati, ali to nije često praksa. Može se, na primjer, uraditi liposukcija koja je operacija, uklonjena mast obraditi, te se transferisati, recimo, nazad u lice u cilju volumizacije ili površnu u cilju tretmana sitnih površnih bora."
Kako se pacijent priprema za ove zahvate?
"Anti-ageing ne zahtijeva naročite pripreme. Temeljna i ozbiljna anamneza je svakako obavezna. Kod preparata kao što su neurotoksini (Botox, Dysport) obavezna je kožna proba u cilju prevencije alergijske reakcije.
U okviru pripreme za estetsku hiruršku operaciju potrebna je internistička, te anesteziološka saglasnost, laboratorijski nalazi i saglasnosti, posebno ako se radi u opštoj anesteziji. U pitanju je operacija - hirurška.
I da ne bude zabune, estetska hirurgija je nezamjenjiva i njome se postižu rezultati koji se Anti-ageingom ipak ne mogu."
Kakav je oporavak nakon estetskog zahvata i da li je ovo razlog zbog kojeg je nehirurški Anti-ageing doživio ekspanziju?
"Downtime" je izraz smišljen na Zapadu, u anglo-saksonskoj literaturi i predstavlja vrijeme za koje pacijent nakon određene intervencije nije u stanju da obavlja svoje redovne obaveze, tačnije poslove. Kako je "vrijeme novac", tako je kraći "downtime" popularniji, a samim tim doprinosi i popularnosti Anti-ageing tretmana, jer se pacijenti brzo vraćaju poslu. Nakon određenih estetskih operacija pacijenti moraju da miruju nekoliko sedmica. I na to moraju biti spremni, posebno kad žele superiorne rezultate."
Danas se upravo nehirurški Anti-ageing radi i u salonima ljepote. Nekontrolisani uslovi do kakvih komplikacija mogu da dovedu?
"Procedure Anti-ageinga su prilično neregulisane. Izvode ih, nažalost, i ne doktori, kako ih zovemo- nadriljekari u prostorima koji nisu zdravstvene ustanove i sa materijalima i opremom upitnog kvaliteta. Sve i da je sve regulisano, primjena propisa je nedovoljna. To nas tišti kao društvo i na mnogim drugim poljima. Dobri zakoni, slabo izvršenje i primjena. Sigurnost pacijenta je na prvom mjestu. A i samo pacijenti moraju da se raspitaju kome u ruke daju svoje lice i tijelo. Komplikacije su moguće i razne su- od lošeg rezultata, preko izvitoperenog izgleda, do krvarenja modrica infekcija alergijskih reakcija. Svakako, u jasno regulisanim uslovima komplikacije su mnogo rjeđe", istakao je na kraju naš sagovornik dr Duško Marković.
Foto: privatna arhiva